11 Ağustos 2014

Hint Kınası :)Bu hafta sonu, uzun zamandır yapmadığım bir şeyi yaptım. Hint kınası :)

Üniversitedeyken, önce yurt arkadaşlarıma, sonrasında da ev arkadaşlarıma sürekli yapardım. Okul bitince tabii iş dünyasına atıldık falan derken bazı şeyleri çekmecelere kaldırdık. Arada bir bunları çıkarmak güzel oluyormuş. Bir arkadaşım geçtiğimiz hafta "hint kınası yaptırmak istiyorum" dediğinde hemen atladım "aaaa ben yaparım" diye :) Ve olaylar gelişti. Sonuç da gayet güzel oldu.

Aslında yapmak çok basit. Bence işin zor tarafı deseni tene geçirmek. Bunun için en sık kullanılan yol bildiğimiz kopya kağıtları. Camayazar kalemlerle kağıda deseni kopyalıyorsunuz (önemli not: Deseniniz simetrik değilse tene tersi çıkacaktır. Kopyalarken bu ayrıntıyı hesaplayın lütfen). Ardından dövmeyi yapmak istediğiniz yere kolonya sürüp, kopya kağıdının çizimli tarafını tene yapıştırıyorsunuz. Böylece desenin izi kola çıkıyor. Ancak ben bu yöntemde biraz zayıfım. O nedenle ikinci yöntemi tercih ediyorum yani direkt tene çiziyorum deseni. Benimki biraz riskli tabi ama daha kolay :) Çok detaylı desenleri çizmek zordur zaten. Ben basit seviyede şeyler yaptım şimdiye kadar. 

Kına için ise gerekli malzemeler ise ;

- Hint Kınası
- Kına Taşı 
- Oksijenli Su

Dilediğiniz renk hint kınasını, bir miktar kına taşı ile karıştırın. Kına taşı bazı yerlerde taş şeklinde, bazı yerlerde de toz şeklinde satılıyor. Taş şeklinde olanı alıp evde de ezebilirsiniz çünkü çok kolay eziliyor. Ben genelde göz kararı yapıyorum ancak yaklaşık kına miktarının 1/10 u kadar kına taşı yeterli olacaktır.  Kına ve taşı karışımına, kahve telvesi kıvamına gelene kadar oksijenli su ekleyerek güzelce karıştırıyorsunuz. Ardından kürdan yardımı ile kınayı deseninize sürmeye başlıyorsunuz.  Fotoğraftaki deseni arkadaşımın omuzuna yaptım. Sürülmesi konusunda da fikir verecektir. Kalın şeritler halinde sürmek gerekiyor. Sonra kına kuruyunca yıkayabilirsiniz. Yaklaşık 10-15 gün kalacaktır. 

Ben arkadaşıma yaparken aşama aşama çekmeyi akıl edemedim. Umarım anlatımım yeterli olmuştur. Özellike yaz aylarında ucuz ama eğlenceli bir uğraş....:)Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...