28 Eylül 2015

Ankara'nın Hanları # 1 ve # 2 : Sulu Han ve Çukur Han


Bu bayram Ankara'daydım :) Ne zamandır planladığımız "Ankara'nın tarihi yerlerini gezmek" için ideal bir tatildi. Biz de gezdik tabii ki. Bir kere şunu baştan belirteyim, "Ankara'da tarihi yer yok, nereyi gezdireceksin, Atakule, Anıtkabir, Kale.. ?? Sonrası avm işte" gibi düşüncelere sahiptim son bir yıla kadar. Ama aslında durum öyle değilmiş. Ankara'nın çok tarihi yeri var da, bakan yokmuş resmen. Bu tatil bunu bir kere daha idrak ettim. Bir kere sadece kale eteklerinde bir sürü han var. Suluhan, Çukurhan, Çengelhan, Pirinç Han gezebildiklerim. Daha gezeceğimiz hanlar da var. Sadece hanlar da değil, Ankara'da Ayasofya'dan da eski bir klisenin olduğunu, ancak bunun üzerine bildiğiniz bina inşaa edildiğini biliyor muydunuz. Biz bunu acı bir yolla öğrendik. Kalesi, kale dibi kafeleri, ulusun ara sokaklardaki tarihi binaları, vs. hepsini ayrı ayrı post yapacağım insallah. Bugünlük sadece Suluhan ve Çukurhan :)


Sulu Han, Ulus'ta anafartalar üzerinde, zamanının hanı, bugünün içinde bir çok dükkan barındıran bir çarşısı olmuş. Tabii özünden çok kaybetmiş. Aslında tüm Ulus'un güzelce bir elden geçmesi gerekiyor. Çok şey var buralarda 800, 900 yıllık. 
Neyse ki, Çukur Han, Sulu Han'dan şanslı imiş. Güzel bir restorasyon ile özünden sapmadan Divan Oteli'ne dönüştürülen Çukur Han, nefis bir yer olmuş. Muhteşem huzurlu bir avlu, tarihine uygun odalar. Bundan yüz yıllar önce insanların konakladığı yerde, şimdi siz de kalabilirsiniz :)


Diğer hanlar başka postlara artık :) Devam Edecek... :p

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...