29 Mayıs 2018

Incognito : Beynin Gizli Hayatı
Okuduğum en etkileyici kitaplardan birisi oldu Incognito. Zor bir kitaptı aynı zamanda. Zira bazen okuyup sindirmek için molalar verdim. Bizden başka bir bizin, içimizde, beynimizde, tecrübelerimizde, genlerimizde nasıl dolaştığı, nasıl etkilendiği, bizi nasıl etkilediği anlatılıyor. David Eagleman, çok zor konuları resmen bizim seviyemize inerek anlatmış. Bu kitaptan sonra kötü davranışlarda bulunan insanlara karşı konuşurken iki kere düşünüyorum. Var zannettiğimiz çoğu şeyin aslında olmadığı, yok dediklerimizin ise olduğu... Şeytanlık dediğimiz bazı eylemlerin altında yatan nedenin sadece biyoloji olduğunu anlatıyor kitap. Çeşitli suç olaylarına bir de bu açıdan yaklaşıyor. Çok farklı bir kitaptı cidden. Ara ara tekrar açıp okumalık... Aşağıda bazı beğendiğim kısımlar var. Biraz beyin yaktığı doğrudur :)

"Çevrenizin farkına, ancak duyusal girdilerin, beklentilerle çeliştiği zamanlarda varırsınız..."

"Kendi eylemlerinizle sonuç duyumlar arasında geliştirdiğiniz bu öngörülebilirlik durumu, kendinizi gıdıklayamamanızın da nedenidir aynı zamanda...... İlginçtir ki şizofreni hastaları kendilerini gıdıklayabilirler. Bunun nedeni, motor hareketlerle, sonuç duyumların doğru biçimde sıralanmasını engelleyen bir zamanlama sorunu yaşamalarıdır. "

"Birçok hayvan haklı biçimde zeki olarak nitelendirilse de insanlar, zekalarının esnekliği ve nöral devrelerini eldeki işe uyarlayabilme becerileriyle onlardan ayrılırlar. "

"Duygusal ve akılcı sistemler arasında bir dengeye ihtiyaç duyulur ve bu denge doğal seçilimin sonucunda beynimizde zaten optimize hale getirilmiş olabilir. Başka bir ifadeyle, iki parçalı bir demokrasi belki de tam ihtiyacımız olan şeydir; herhangi bir parçanın kontrolü ele geçirmesi kesinlikle daha az verimli ve daha az etkili bir sistemle sonuçlanır."

"Genlerle çevrenin karmaşık etkileşimi, toplumdaki her bir kişinin farklı bakış açısına, farklı kişiliğe ve karar verme konusunda da farklı becerilere sahip olması sonucunu getirir beraberinde. Bunlar insanların özgür iradeyle yaptıkları seçimler değil, yalnızca oyunda önlerine düşen kartlardır."

"İnsan, nasıl olur da kendine öfkelenebilir? Bu durumda tam olarak kim kime kızar?

" Beyinlerimiz anlaşılacak kadar basit olsaydı, bizler onu anlayacak kadar akıllı olamazdık"

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...