10 Temmuz 2013

Hürrem ve Mihrimah...


Osmanlı Tarihi'ne damgasını vurmuş iki kadın. Hürrem ve kızı Mihrimah...

Yaklaşık bir sene önce Demet Altınyeleklioğlu' nun "Moskoflu Cariye Hürrem" kitabını okumuştum. Eminim ki birçok olay gerçek belgelere dayanarak yazılmıştı. Sonuçta bir tarih yazıyorsunuz ne kadarı kurgu olabilir ki? Ancak yazar, çok hoş bir kurgu yapmıştı bu gerçekliğin üzerine. Hem sade ve heyecanlı bir anlatımı vardı hem de masalsı kahramanları. Çok beğenmiştim. Şöyle düşünmüştüm kitap için "tarihi bir döküman değil ama o dönemi merak edip daha detaylı okumak için bir tür ilgi açıcı etkisi var"

Özellikle Cafer Ağa ve Taçam Noyan karakterleri ile hikayeye heyecan katmıştı Demet Altınyeleklioğlu. Hürrem' in içinde kopan fırtınaları, saray entrikalarını, ağır Osmanlı adabını eksiksiz anlatıyor, bunları anlatırken de ilgiyi sürekli taze tutmak için bazı karakterler yerleştiriyordu hikayesine. Benim üzerimde başarılı da olmuştu açıkçası. 700 sayfalık kitabı hiç sıkılmadan bitirmiştim. İşte o kitabın üstünden bir yıldan fazla geçmişti ki hikayenin devamı olan "Cariyenin Kızı Mihrimah" kitabına başladım ve bugün bitirdim. 

Evet belki Hürrem daha büyük bir yer kaplıyordu tarihimizde ama ben Mihrimah' ın hikayesinden daha fazla etkilendim. Gencecik bir kızın, imkansız aşklar ve taht kavgaları arasında geçen ömrü çok etkiledi beni. Özellikle aşk hayatı, içinde kopan fırtınalar ve bunlarla tek başına yaptığı mücadelesi çok güzel anlatılmıştı.  Mimar Sinan ile olan aşkını anlatan kısma kafa karışıklıkları ve çelişkilerle eşlik ettim. 


Demet Altınyeleklioğlu bu kez işin heyecan kısmını Alaiyeli İsmail üzerinden aksettiriyordu bize. O'nun öyküsü de hem çok acıklı, hem de çok sürükleyici idi. Kitabın resmen havalandırması gibiydi. O kadar saray entrikası, amansız aşklar, devlet işleri arasında Alaiyeli İsmail kısmı gelince adeta nefes alıyordum. 

Demem o ki bu seriyi çok beğendim ben. Yakın gelecekte serinin üçüncü kitabı olan "Cariyenin Gelini Nurbanu" yu okumayı planlıyorum ve dilerim ki uzak olmayan bir gelecekte de Mihrimah Camii' yi görmeyi... Hem de tam vaktinde :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...