10 Şubat 2015

Hayvan Çiftliği


Uzun zamandır merak ediyordum bu kitabı. Hatta tiyatro oyununa da gitmeyi çok istemiş, bir türlü bilet bulamamıştık. Sonunda okuyabildim bu "Peri Masalı" nı. Evet hikaye ne kadar sevimsiz olsa da aslında bu bir peri masalıydı...

Çevirmen Celal Üster, çok güzel bir sunuş yazmış. Hem daha önceki çevirilerden bahsetmiş, hem de George Orwell tarihinden bahsederek kitaptaki bazı ince esprileri kaçırmamamızı sağlamış.

Kitaba gelince, nefis bir kitap. Dünyaya dair acı gerçekleri kısacık bir kitapta böylesine sade ve etkili bir biçimde anlatmak, sanırım George Orwell bu yüzden George Orwell. 

Kitap hayvanların birlik olup bir çiftliği ele geçirmesini anlatıyor. Asıl hikaye hayvanların devriminden sonra başlıyor ve yönetim, işleyiş, güç kavgaları ile aslında hiçbir şeyin değişmeyeceği çok acı bir dille anlatılıyor. 


Okurken kahramanları günümüzün farklı güçleri ile eşleştirdim. Birisi medya oldu, birisi sorgulamayan halk. Birisi muhalefet oldu, birisi iktidar. Trajikomik bu durumdan hem zevk aldım hem üzüldüm açıkçası. 

Kitap bazı çizimlerle de desteklenmiş. Böylece çok daha net gözünüzde canlandırabiliyorsunuz. Okuyun, okutun. Dursun bu kitap kütüphanenizde...

"Napoleon' un toplantıları kaldırmasını protesto etmiş olan dört küçük domuz, seslerini ürkekçe yükseltecek oldularsa da, ansızın köpeklerin ürkünç hırlamaları karşısında susmak zorunda kaldılar. Hemen ardından koyunlar, her zamanki gibi "Dört ayak iyi, iki ayak kötü!" diye melemeye başladılar ve gergin hava geçiştirilmiş oldu.."Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...