3 Nisan 2012

Kudüs #2 - Kutsal Kabir Kilisesi

Kutsal Kabir Kilisesi (The Church of the Holy Sepulchre), Hristiyanlık alemi için en önemli kiliselerden birisi belki de en önemlisi. Çünkü Hz. İsa' nın buraya gömüldüğü düşünülüyor. Hatta, Hz. İsa' nın burada yeniden dirileceğine inandıklarından bir diğer adı da "Yeniden Diriliş Kilisesi". Tarih profesörlüğü buraya kadar :) Daha detaylı bilgiler şurada. Ben sadece resimleri sizinle paylaşacağım.

Restorasyon çalışmaları durumu biraz gölgeliyor....

Kilisenin içi gerçekten çok heybetli. Çok beğenmiştim. İşlemeler ve mimarisi çok güzeldi. Maalesef biraz karanlık bir çekim olmuş :)

Bu sütünlar kocaman aslında. Keşke yanında birisi varken çekseymişim :)
   
Bu taş, inanılışa göre, Hz. İsa' nın çarmıhtan kurtarılıp yatırıldığı taş. Dünyanın çeşitli yerlerinden gelen insanlar, bu taşın kutsallığına inanıyor. Şallarını, kıyafetlerini taşa sürüyorlar.

Hz. İsa' nın, çarmıhtan kurtarılmasının resmedildiği bir duvar #1...


Hz. İsa' nın, çarmıhtan kurtarılmasının resmedildiği bir duvar #2...

Tabi ki kilise Meryem Ana ' sız olmaz...

Hz. İsa' nın kilisedeki en belirgin resmi. Koca bir duvarı kaplıyor.

Kudüste öğrendiğim bir gerçek. Aslında görünen tüm binalar, asıl toprakların üzerine zamanla inşaa edilmiş. Sonuçta çok yıllar öncesinden bahsediyoruz. Bu mağara, Kutsal Kabir Kilisesi' nin içinde. O devrin toprakları, taşları ve yapılarından birisi. Sonraları bu topraklar üzerine Kutsal Kabir Kilisesi inşaa edilmiş. Aynı durum ilerde resimlerini sizinle paylaşacağım El Aksa, için de geçerli. Orada da eski caminin üzerine yenisi inşaa edilmiş. Ancak eski toprak ve yapılara zarar verilmemiş.


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...