8 Ekim 2013

Being in Love (Osho)


Bu kitap ile ilgili bir kaç noktayı şu, şu ve şu postumda paylaşmıştım. Sonunda kitabı bitirdim :) Sindirerek, yavaş yavaş okudum. Daha önce söylediğimi yine tekrarlıyorum, kitap size hayatın sırrını vermiyor. Zaten yaşadığınız, hissettiğiniz şeylerin farkına varmanızı sağlıyor. Kitapta da bu "farkındalık" kavramı sıkça geçiyor zaten.

Bu kitap uzun uzun analiz yapılacak bir kitap değil aslında. Daha doğrusu benim o analizi yapacak birikimim yok. Herkes bu kitaptan kendine göre bir şeyler bulacaktır. Ben hoşuma giden bir kaç cümlesini paylaşacağım. Çok çok daha fazlası kitapta mevcut. Güzel ve gerçekçi örneklemelerle.  


"Yaşamın Matematiği ; Nefret aşka karşı değildir, içindedir bütündür. Gün gece ile, çalışmak dinlenmek ile, açlık toklukla bir bütündür." 

"İhtiyacımız olan şey yalnızlığı unutmak değil, tek başına olduğumuzun farkında varmaktır. Not lonely, be alone. "

"Çocukların hem zeki, hem itaatkar olması isteniyor. Ancak bu imkansız. Zeki insanlar itaatkar olamaz. Ancak sizinle hemfikirlerse "evet" diyebilirler."

"Kadınlar önce erkekleri kılıbıklaştırıp, sonra da kılıbık oldukları için ilgilerini kaybedeler.  :))) " bak bunu tuttum. 

"Medicine cures your body, meditation cures your soul..."

"Karanlık ve yalnızlık ile doğrudan savaşamazsınız. Çünkü bunlar bir varlık değil, belirli bir şeyin yokluğudur. "

"Çocuklar, annelerini, kendilerinin bir parçası olarak gördükleri için ilk önce "baba" demesini öğrenir"
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...