21 Mayıs 2015

Augustus, Jülian, Hacı Bayram Veli


Kaç yıldır Ankara'dayım kim bilir. Saymayı bırakalı çok oldu. Bu şehirde hala bilmediğim yerler, görmediğim şeyler çıkıyor karşıma. Hatta bazen bunları bir "misafir" bulup karşıma çıkarabiliyor. Misafirin gelip sana "gel sana Ankara'yı gezdireyim" demesi de acı biraz :)))

Bu kez Augustus tapınağı , hemen bitişiğindeki Hacı Bayram Camii'ni ve Jülian Sütununu gezdik. Tarihe isimlerini kazımış bu kişiler hakkında sizi tarihi bilgilere boğmayacağım. Şuradanburadan ve şuradan bilgi edinebilirsiniz. Ben daha çok izlenimlerimi aktaracağım. 


Augustus tapınağının bulunduğu yer oldukça ilginç. Hemen bitişiğinde Hacı Bayram Camii var. İki kültürü bu şekilde duvar duvara görmek bana biraz Kudüs'ü hatırlattı. Bir tarafta Roma döneminden bir tapınağı geziyorsun, diğer tarafında da insanlar ibadet ediyor. 

Tabii korumak için konulan demir direkler gözü biraz rahatsız ediyor ama yine de tarihi bir şeyler bulmak çok güzel.
Tapınağın etrafı da sanırım yeni restore edilmiş ve Hamamönü tarzı evler yapılmış. Bu tip evlerin fotoğrafını çekmeyi seviyorum. Kale de buradan güzel görünüyor. Zeki bir politikacımız reklam asacağı yeri biliyormuş doğrusu :))Jülian Sütunu ise sadece bir sütun. M.Ö. 300 lü yıllardan kalma :)


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...