21 Şubat 2018

Dubai Günleri - Old Dubai



Dubai'nin en kimlikli, kişilikli yeriydi Old Dubai (Creek diye de geçiyor). Adı üstünde şehrin ilk kurulduğu yer burası. Yerel halkının olduğu, bizim Ankara Ulus ya da İstanbul Eminönü gibi bir yer. Buranın büyük bir kapalıçarşısı, kuyumcuların olduğu özel bir bölgesi ve nehri var. Geleneksel tekneleri olan "Abra" larla bu nehirde tur atabilirsiniz. Maalesef biz gece gittik. Gündüz de burayı görmek isterdim açıkçası. 

Satıcılar tam bir efsane. "Altın var, elmas var" diye bağırıyorlar. Ayrıca şal satan amcalara dikkat etmek gerek. Şalı bir halat gibi kullanıp, boynunuza dolamak suretiyle sizi avlayabilirler. Ürünlerde sağlam pazarlık yapın, 200 tl ile başlayıp 80 - 90 tl ye ( dirhem yaklaşık 1 tl o yüzden tl diyorum sürekli) alabilirsiniz. 

Karışık bir yer olduğu için yemek yenecek yerleri de öyle. Hint yemekleri ve Afgan yemekleri var. Biz açlıktan artık sürünmeye başlamıştık ki kendimizi efsane konsepti olan (!!??) bir Afgan lokantasına zor attık. 



Evet burası bir Afgan Lokantası. Konsepti bir kenara bırakırsak yemekleri güzeldi. Kuzu biryani yedim ben. Buralarda meşhur bir şey biryani. Her türlüsü var...






 Şehir Merkezinin aksine burada farklı camiler bulabildim. 


Şunu takan ablaya saygılarımı sunuyorum...



Karanlık olunca fotoğraflarda iyi çıkmıyor ama çok güzel bir akşam manzarası vardı Old Dubai'nin. Hafif esinti, ışıklar, su, esnafın koşturmacası... Gökdelenlere tercih ederim :)










Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...