5 Aralık 2012

Mirasçılar...


Geçtiğimiz hafta Mirasçılar'a gitmiştik. Yazmak bugüne kısmetmiş...

Arkadaşım "Mirasçılar'a bilet aldım" dediğinde hemen birazcık araştırdım. Konusu vs. derken gözlerimi kocaman yapan "1 perde" ifadesini gördüm. Amanınnnnn....Malum Kış Gelmeden oyununda acı bir tecrübe yaşamıştık. Bir de oyunun İzmir Devlet Tiyatrosu tarafından sahnelendiğini duyunca daha da şüpheli baktık duruma. Yanlış anlaşılmasın, benim İzmir Devlet Tiyatrosu ile hiç bir sorunum yok, izlemedim henüz bir oyununu. Ancak arkadaşım bir kaç gün önce bir oyunlarını izlemiş ve pek beğenmemiş. Bu nedenle ön yargılarımız neredeyse bizi ele geçiriyordu. Ama ne yaptık? Duruma bir yetişkin edasıyla yaklaştık ve izlemeden bilemeyiz diyerek düştük tiyatro yollarına. İyi ki de düşmüşüz...

Oyunun Konusu kısaca şöyle :

"İkinci dünya savaşı yıllarında,iki oğlunu, kocasını ve damadını savaşa kurban veren Saliha kadının evine, bir gece yaralı bir genç gelir. Adı Törehan olan bu savaş gazisi genç, Saliha ve kızı Peruza ile yaşamaya başlar. Bir süre sonra da Saliha’nın kızı Peruza ile evlenir.


Oyun, yıllar sonra Törehan’ın ölümü ile başlar. Yıllardır Törehan’ı arayıp sormayan kız kardeş ile enişte birden çıkagelir. Bu ikili tapuyu ele geçirip eve sahip olmak için türlü entrikalar çevirirken, işe kentsel dönüşüm projesi için bazı evleri istimlak eden komisyon karışır. Saliha, ardından çevrilen dümenleri fark eder.Ve?.. "

Oyunun Kadrosu 

Yazan : DULAT İSABEKOV
Çeviren : AHMET ALYAZ
Yöneten : TOMRİS ÇETİNEL
Dekor - Giysi Tasarımı : GÜNNUR ORHON
Işık Tasarımı : KEMAL GÜRGÜN
Müzik Direktörü : CUMHUR BAKIŞKAN
Yardımcı Yönetmen : MUSTAFA ŞEN
Asistanlar : OKAN KOÇ - DERYA KARA ERK
Sahne Amiri : MÜJDE BİLİR
Kondüvit : ÖMÜR AÇIKALIN
Işık Kumanda : ÖNDER YAĞLIDERE
Dekor Sorumlusu : CAN ÖZEL
Aksesuar Sorumlusu : CEYHUN AKÇELTİK

Oyuncular

MELTEM ERTÜRK
ŞEBNEM DOĞRUER
MUSTAFA ŞEN
GÜLDENİZ AYTUTULDUOyun hakkında düşüncelerime gelince, gerçekten güzel bir oyundu. Dram yüklü, komedi unsurlarının da olduğu, oyunculuğun çok üst seviyede olduğu, dekor kullanımının çok çok başarılı olduğu bir oyundu. Yaklaşık 1,5 saat süresi ile hiç de öyle tek perdelikmiş hissi uyandırmadı. Gayet doyurucu idi. Daha olsa yine pür dikkat izlenirdi çünkü oyun bir anda izleyiciyi içine çekecek bir samimiyete sahipti.

Oyunculuk tam kıvamındaydı. Özellikle Meltem Ertürk ve Şebnem Doğruer muhteşemdi. Mustafa Şen zaman zaman özellikle mimiklerde aşırıya kaçsa da onun da tadı çok güzeldi. Zaten bu oyuncular televizyon dünyasından da tanıdık. Şebnem Doğruer, Kırık Kanatlar, Kavak Yelleri ve Melekler Korusun gibi önemli dizilerde rol almış bir oyuncu. Mustafa Şen ise Vizontele filminde ve Baba Ocağı, Hayat Türküsü gibi dizilerde oynamış bir oyuncu. Demem o ki, yüzleri de tanıdık gelince daha bir ısınıyorsunuz oyuna.

Konu olarak zaten insanı etkileyen bir drama sahip oyun. Gerçi 1,5 saate sıkıştırılmanın verdiği bazı hızlı geçişler gözlerden kaçmadı. Ama yine de böylesi etkileyici bir dram, bu performanslarla birleşince bence gayet etkileyici ve doyurucu bir oyun çıkmış ortaya. İzleyin derim... 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...