11 Ocak 2013

Taze Bitti: Film Eleştirisi El Kitabı...


Benim sinema sevgimi belki biliyorsunuzdur. Hatta naçizane bir sinema bloğum bile var. Sinema, benim en çok ilgi duyduğum sanat diyebilirim. İzlemesini, üzerine düşünmesini severim, eğlenirim. Hatta beğendiğim bir filmi defalarca izleyebilirim. Ve her defasında da yeni bir şeyler fark etmişliğim olur. İzlemekle de kalmaz, yazarım o filmleri. Bundan da enterasan bir zevk alıyorum :) 

Benim bu ilgi alanımı bilen bir arkadaşımın şahane bir hediyesi idi bu kitap. Timothy Corrigan' ın kaleminden "Film Eleştirisi El Kitabı"...Kitap resmen ders kitabı gibiydi. Üzerinde çalıştım desem yeridir. Kitabı bitirdiğimde kendimi bir kaç haftalık sinema kursuna gitmiş gibi hissettim.


Film eleştirisi yaparken nelere dikkat edilmeli? Kitabın ana konusu bu. Tabii ki kitap mevzuyu çok profesyonel bir açıdan ele alıyor. Zaten Timothy Corrigan, Pensilvanya Üniversitesi' nde bir eğitmen. Kitapta öğrencilerinin ödevlerini de paylaşıyor. Teknik açıdan "nelerin" yazılması gerektiğini, edebi açıdan da "nasıl" yazılması gerektiğini çok güzel derlemiş kitabında.

Kitabı bitirdikten sonra yazılarımı düşününce kendime gülümsüyorum. Sonuçta benim profesyonel bir kaygım yok ama artık yazılarıma dikkat edeceğim.

Kitap için arkadaşıma, içeriği için Corrigan'a, tüm bunların doğmasına sebep oldukları için Lumière kardeşlere teşekkürü borç bilirim. 


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...