27 Şubat 2013

Büyük Tiyatro ve Hürrem Sultan


Dün Hürrem Sultan' i izledim sonunda. Oyunun Büyük Tiyatro'da olmasının benim için ayrı bir önemi vardı. Büyük Tiyatro, bence Ankara'daki en güzel tiyatro sahnesine sahip. Hem derinlik, hem de salonun eski havası açısından. Dün de dayanamadım bir kaç fotoğraf çektim :) Teeee yıllar önce üniversitede tiyatro kulübündeyken III. Richard' a gelmiştim en son bu salona. Burak Sergen' in muhteşem oyunculuğu ve o atmosfer büyüleyici idi. Yıllar sonra buraya gelmek, o günlerimi hatırlattı.
Oyuna gelirsek. Adının Hürrem Sultan olduğuna bakmayın, çoğunlukla Kanuni' nin, oğlu ile arasındaki bağ anlatılıyor. Hürrem tabii ki burada ortalığı karıştıran en önemli faktör ama oyun salt Hürrem' i anlatmıyor. Şimdi genel bir bakış atalım oyuna, sonra da kendi yorumlarımı yazayım....

"Hürrem Sultan eliyle oluşan entrikalar ve tutkularla örtülü bir çevrede Kanuni Sultan Süleyman’ın tarihsel kişiliğinin yanı sıra onun bir baba olarak güçlü ve zayıf yönlerini ortaya çıkarmaktadır." deniyor oyun tanıtımında.
Oyunun Kadrosu

Yazan : ORHAN ASENA
Yöneten : SERHAT NALBANTOĞLI
Yönetmen Yardımcıları : AHMET TÜRKOĞLU - DİLEK BOZKURT
Dekor Tasarımı : H. GÜVEN ÖKTEM
Giysi Tasarımı : SEVGİ TÜRKAY
Işık Tasarımı : ZEYNEL IŞIK
Müzik : CAN ATİLLA
Sahne Amiri : LALE GÖKDAĞ
Kondüvit : OLGUN TEKİN
Suflöz : MEDİNE KALIÇ

Oyuncular

MİRAÇ ERONAT ERBİL
SİNAN PEKİNTON
OKTAY DAL
ORHAN ÖZYİĞİT
CANER KADİR GEZENER
ÇAĞRI TURAN
UĞUR NAK
EMRE ERCİL
ŞAHAP SAYILGAN
GÜLŞAH ÇOMUOĞLU
ERENGÜL ÖZTÜRK
BÜLENT TÜRKMEN
CİHAN KAYMAK
KORHAN ENİS YAVUZ
SİNAN HÜRKARDEŞ
TUBA AKTEN
ALİ SÜTBAŞ
ATIL AKBAŞ
BATUHAN BELHAN
BURAK AKSOY
CENGİZ AYDOĞAN
ÇAĞRI BAYRAK
ERAY YILMAZ
FATİH ÖZDEMİR
FERDİ YÜCE
HASAN ÜRETEN
HÜSEYİN ÖZDEMİR
KEMAL ANIL GÜNDÜZ
SERCAN ÖZGEN


Gelelim benim yorumlarıma...

Öncelikle söylemeliyim ki, kostümler ve dekor muhteşemdi, bayıldım. Her ikisinde de çok büyük emek var. Masraftan kaçınmamışlar adeta. Ancak özellikle kostümler. Gerek Hürrem' in giydikleri, gerek Kanuni'nin kaftanları muhteşemdi. İnanın kostümlere bakmaktan bir çok mimiği kaçırdım. Resmen göz alıcıydılar. Hazır şu ara Oscar fırtınası varken, varsa tiyatroya dair böyle bir ödül, en iyi kostüm ödülü bence kesinlikle bu oyunun olmalı.

Can Atilla' nın yapmış olduğu müzikler de bir başka güzel. Oyuna özgü melodilerin haricinde bilindik melodilere de kendi yorumunu katmış ve bu halini çok beğendim.

Oyun genel anlamda dram. Hatta sadece dram diyebilirim. Tek bir komedi unsuru yok. Ancak güzel olan o denli ağır olabilecek psikoloji ve entrika ağırlıklı diyalogların dozunda tutulması. Oyundan kopulmuyor bu sayede. Dekor geçişlerinin zor olmasına rağmen sahneler de kısa tutularak güzel bir tempo yakalanmış.

Dekor ve kostümlere bayıldığımı söylemiş miydim?

Oyunculuk olarak da her şey olması gerektiği gibiydi. Hiç birinin hakkını yememekle beraber, Behzat Ç. dizisinde Bahri karakterini canlandıran Emre Erçil' i burada görmek cidden sürpriz oldu benim için.

Özetle, ışıl ışıl bir dram izledik. Bu senenin en iyi oyunlarından birisi idi...


1 yorum:

  1. güzel paylaşım:)bloğunuzu takibe aldım:)banada beklerim:)

    YanıtlaSil

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...