12 Mart 2013

O Kuş Kondu Badi Parmağıma...


Hatırlarsanız geçtiğimiz haftalarda hamurdan kuşlar, balık, bıyık vs. yapmıştık. Burada görebilirsiniz o gün nasıl eğlendiğimizi. Tabii bu kadarla bitmiyor bu işler. Bunun daha pişirmesi, boyaması ve verniklemesi vardı. O gün eve gider gitmez fırına atıp 175 derecede 15 dk pişirmiştim ama ondan sonra bir türlü ilerleyemedim. Yok boya bitmiş, yok beyaz kalmamış, yok vernik almam lazım derken tam üç hafta bekledi bu güzelim şeyler. İşte geçtiğimiz hafta sonu bunlarla uğraştım. Boyalarımı ve sprey verniğimi aldım (ki bu vernik inanılmaz güzel, kolayca uygulanabiliyor) ve başladım işe. 


Önce guaj boya ile ana renkleri boyadım. Ben genelde pastel tonları sevdiğim için tüm renklere hafif bir beyaz karıştırıyorum. Bence daha güzel renkler çıkıyor ortaya. Sanırım sadece sarıya yapmadım bu işlemi. Diğer tüm renklerde hafif bir beyaz etkisi var. 


İşin en önemli noktası ince ayarlar. Çünkü siyah ile bu hatları yapmazsanız güzellikler ortaya çıkmıyor. Kuşun gagası, kanadı, gözleri vs. ince uçlu bir fırça ile belirginleştirildi. Böylece boyama işi bitti ve benim en korktuğum aşamaya geçildi. 


Vernikkk... Böyle şeyleri çok yapmadığım için gelişmelerden haberim yoktu. O nedenle boya için alışverişe çıktığımda, normal bir vernik alıp fırça ile sürmeye çalışacağım, hem kokusuna maruz kalacağım hem de fırça izi oluşmasın diye uğraşıp duracağım gibi olumsuz durumları sıralamıştım. Sonra dükkandaki amca, tozlu raflardan bana "Sprey Vernik" mucizesini buldu çıkardı. Hayat kurtarıyor resmen. Hem çok kolay uygulanıyor hem kokuya fazla maruz kalmadan kısacık sürede işinizi bitirebiliyorsunuz. Hem de fırçayı temizlemek gibi bir derdiniz olmuyor. Bir iki önemli noktası var tabii. Mesela uygulama sırasında mümkünse maske kullanın ve sprey yapacağınız kısıma biraz genişçe bir gazete kağıdı sarın. Ki halınız duvarınız vs. vernik olmasın. Tabii ben bunu balkon kapısının önünde yaparak kokudan da maksimum koruma sağladım. Sonuçta ne kadar pratik bir işlem olsa da odanın ortasında yapılacak bir iş değil.


Bir günlük kuruma sonucu da işlemimiz tamamlandı. Şimdi dilerseniz bunların arkasına magnet yapıştırıp buzdolabı süsü yapabilirsiniz. Ya da benim gibi uygun bir iple duvara asmanın yollarını arayabilirsiniz. Mesela bıyığımız kolye ucu oldu bile :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...