2 Aralık 2013

Kurt Seyt ve Kadınları...


Son iki haftada yoğun bir konsantre ile okudum, Kurt Seyt' in Shura ve Murka ile yaşadıklarını. Nermin Bezmen' in dedesi olan Kurt Seyt' in maceraları anlatmak adına yaptığı araştırma ve kullandığı dil gerçekten çok iyidi. Hem hikayeyi, hem de anlatılış şeklini çok beğendim. Öyle ki son sayfalarda artık gözyaşlarımı tutamıyordum.

İlk kitapta yani Kurt Seyt & Shura' da, Kurt Seyt' in çocukluğuna, gençliğine ve Shura ile olan masalsı aşkına tanık oldum. Savaşın getirdiği zorluklarla solmayan, aksine güçlenen bir aşka. Moskova'da  başlayan, Aluşta'dan geçen ve İstanbul 'da sonlanan bir aşka. Çapkın Kurt Seyt' in Shura ile duruluşuna, gencecik Shura' nın da Kurt Seyt ile büyüyüşüne. Arka planda, savaş, ölümler, aldatmalar, acılar, hasretler, açlıklarla savaşan gerçekten büyük ve zor bir aşka. Öyle ki bu ikili her zor duruma düştüğünde birbirinin aşklarında buldular tesellilerini. Birbirlerinin acılarını alıp, aşkla yoğurup unutturdular. Ama büyük ve kırılgan bir aşkın ömrü ne kadar sürerse, o kadar sürdü bizimkilerin aşkları da. Yanlış anlamalar ve gurur ile büyük bir masal sonlanırken, son derece gerçekçi ve acılı olan başka bir kapı aralandı. Murka...


Kurt Seyt & Murka' da ise, Seyt artık her şeyi geride bırakıp, bir yuva, bir aile kurmanın sorumlulukları ile boğuşuyordu. Ama bu herkesin yaşadığından çok daha farklı ve zor bir mücadeleydi. İki kültür arasında kalmış olan Kurt Seyt, Shura ile bir kültürü kapamış, Murka ile yeni bir kültüre geçiyordu adeta. Ama bu ikilemin getirdiği tutunamama, ait olamama hissi bir türlü bırakmadı Kurt Seyt' in peşini. Her şeyi bir arada yapmaya çalışıyor, hem kendi istediği hayatı yaşamak, hem de karısını ve çocuklarını bu hayata uydurmak istiyordu. Ancak hiç bir şey kolay değildi onun için. Gencecik ve baskı altında yetişmiş Mürvet, yani Kurt Seyt' in seslenişi ile Murka, istemeden de olsa çok zorluk çıkaracaktı Kurt Seyt'e. Mutluluğu kovaladı, her yenilgide tekrar tekrar ayağa kalktı... Çabaladı, çabaladı, çabaladı...ta ki tükenene kadar.

İki kitap da birbirinden güzeldi. Ama sanırım yaşadığı sıkıntılar açısından Murka ile olan macerası beni daha çok etkiledi. Her ne kadar iki kitapta da acı olsa da, ilk kitabın masalsı hali ile bir çok şey size rüya gibi gelebiliyor, ancak ikinci kitap suratınızda adeta bir tokat etkisi yaratıp, sizi kendinize getiriyor. Yukarıda da dediğim gibi öyle ki, göz yaşlarınıza hakim olamıyorsunuz. Bunun aşırı duygusal olmakla alakası yok bence. Bu hikaye herkesin canını acıtır. Herkes kendinden bir şeyler bulabilir bu hikayede. Ve en acısı da, belki de onlarca kişinin başına gelebilecek olayların, tek bir insanın başına gelmesi. Bu mücadeleye tanık olmak inanılmaz yorucu ve hüzünlü.

 Kitap döneme ait bir çok fotoğraf ile hikayeyi pekiştiriyor...


Aslında bu sadece bir kişinin hikayesinin ya da aşklarının kitabı da değil. Arka planda, adeta belgesel gibi, Bolşevik ayaklanmasından, Stalin dönemine kadar tüm Rusya tarihi, Türkiye ayağında Kurtuluş savaşı ve Mustafa Kemal Atatürk' lü anılar, İkinci dünya savaşı ve Kırım katliamı gibi, kahramanlarımızın ömürleri esnasında gerçekleşen dünya tarihinin önemli olayları da çok güzel anlatılıyor. 

Bundan önce okuduğum kitap "İki Şehrin Hikayesi", Fransız İhtilali sırasındaki bir aşk ve olaylar zinciri idi. Hemen sonrasında Bolşevik ayaklanması ve Kurt Seyt' in aşklarını okudum. Bir nevi "İsyan günlerinde aşk" psikolojisinden çıkmam gerek artık :)

Bu hikaye, bu gerçek karakterler ve bu anlatım bence kesinlikle okunmayı hakediyor. Kitaplığımda bulunduracağım kitaplardan ikisi...Kurt Seyt ve O' nun kadınlarının hikayesi...
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...