21 Mart 2012

İsrail #1: Hayfa ve Akka Kalesi

Geçenlerde bahsettiğim üzere çok kısa bir süre için de olsa İsrail' i gezebildiğim için kendimi şanslı hissediyorum. O coğrafya tamamen tarihi güzelliklerle dolu. Kudüs zaten başlı başına bir din merkezi ama onun öncesinde size biraz Hayfa (Haifa)' dan bahsedeceğim. Hayfa' ya yolumuzun düşme sebebi Akka Kalesi idi. Tarihimiz açısından büyük bir önemi olan Akka Kalesi, Napolyon Bonapart tarafından işgal edilmek istenmiş ancak Cezzar Ahmet Paşa önderliğindeki ordumuz tarafından başarılı bir şekilde savunulmuş. Ki Bonapart' ın bu kaleyi aşamaması ile tüm planlarının suya düştüğü söylenir. İşin tarih kısmına çok da girmek istemiyorum. Merak eden, Akka Kuşatması' nı okuyabilir :)

Aslında Hayfa için, sadece Akka Kalesi şehrin simgesiymiş gibi düşünmek yanlış olur. Liman ticareti ve Bahai Gardens da Hayfa' yı ünlü yapıyor. Zaman yetersizliğinden dolayı Bahai Gardens' ı gezemediğim ve fotoğraf çekemediğim için gerçekten üzgünüm :/

Neyse, artık elimdeki Akka Kalesi resimleri ile idare edeceğiz :) Bazı şeyler de hala aklımdayken, hemen işe koyulalım :) Baştan belirteyim,  kalenin dıştan bir resmi yok, gezinin heyecanı ile bazı (!) açıları kaçırdım.

Kalenin içinden bir kısım. Tur halinde çok fazla ziyaret edeni vardı.
  


Kuleye biraz yakından bakınca Osmanlı izleri taşıdığını göreceksiniz. Mimari sanırım zaten Selçuklu döneminden ama net şekilde ay-yıldızı görmek bir garip hissettiriyor insanı.

Kale içi bu şekilde dar sokaklardan oluşuyor. İçinde yaşayan insanların olması nedeni ile biraz deforme olmuş. Bunları çektiğim karelere yansıtmamaya çalıştım...
 

Bir başka kale içi resmi...
 


Burada gördüğünüz yığıntı, o zamanların cephanesi.
Bu parçalanmış top gülleleri bizzat Napolyon Bonapart' a ait.
 


Savaştan sağlam olarak kurtarılmış bir top güllesi...
 


Kalenin denize bakan kısmındaki surlar sağlamlığı ile savunmada çok önemli bir rol oynamış... 

Niye bilmem ama çok seviyorum bu fotoğrafı. Uçsuz bucaksızmış gibi görünen surlar :)
 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...