10 Şubat 2012

TravmaOldukça sürükleyici, aksiyonu bol ama aynı zamanda dramatik bir öyküyü, harika bir kurgu ile anlatıyor Travma. Küçük yaşta yaşadığı bir travma sonucu konuşamayan, iç dünyasına kapanmış, bu sayede bazı sezgilerini geliştirmiş genç bir çocuğun hikayesini.

Kahramanımız hapishaneden yazıyor hikayesini ve iki farklı zaman dilimini anlatıyor. Bir nevi paralel evrenler misali.  Birinci zaman diliminde nasıl böyle biri olduğunu, ikinci zaman diliminde ise nasıl hapishaneye düştüğünü anlatıyor. Bu kurgu biraz kafa yoruyor gibi olsa da kitaba sizi bağlıyor ve ara vermemenizin en önemli sebebi oluyor. Bu zaman dilimlerinde başından geçenleri okurken ağır travmanın izlerini görüyoruz. Nedenini kitabın sonuna kadar bize anlatmıyor. Bu da merakımızı her sayfada biraz daha arttırıyor. Sonunda bize o gizli kapısını açtığında ise ki bunu çok etkileyici bir şekilde yapıyor, nefesimiz kesiliyor, yutkunuyoruz.Özellikle psikolojik analizleri harika kitabın. Çocuğun iç konuşmaları, içinde bulunduğu çaresizlik, doğruyu biliyorken yanlışı yapma eğilimi, hayata tutunma yöntemleri çok güzel anlatılıyor. Karakter analizleri de çok başarılı kitabın. Kahramanları gözünüzde eksiksiz canlandırabiliyorsunuz.

Steve Hamilton imzalı kitabın orjinal adı "The Lock Artist". İki farklı dilde çok farklı anlamlarda isimlendirilmesine rağmen iki isim de oldukça uyumlu. Çünkü kitap iki ağır temayı içeriyor. İç içe geçmiş şekilde, kahramanımızın yeteneği ve konuşamamasına sebep olan travma.

Kitabı okumaya başladığımda "bunun filmi çekilmeli" diye düşündüm. İlerledikçe bu düşüncem daha da pekişti. Şahane bir filmi olur bu öykünün, eminim çekilecektir de. Hatta IMDb' ye baktığımda üzerinde çalışıldığını görüyorum ama şimdilik hiç bir bilgi yok.

Karışık kurgulu, biraz karanlık ve aksiyonu bol kitapları seviyorsanız, üstüne psikolojiyi de eklemek isterseniz bu kitap tam da size göre. Ha sadece klasikleri okuyorsanız sizi kesmeyebilir :) Klasik de kişiye göre değişir gerçi, ya da değişir mi?Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...